Vietoj laukto pelno už šunis – tiktai didėjančios išlaidos

Ilgaplaukių taksų veislės kalę sukergęs žurnalistas patyrė daugybę rūpesčių, o ne pinigų skonį
Nesėkmingas eksperimentas
Kiek galima uždirbti pinigų sukergus savo šunį? Šitokį eksperimentą prieš kelis mėnesius nutarė atlikti Palangoje gyvenantis “Lietuvos ryto” korespondentas. Šiandien jis skaičiuoja vien tik šios veiklos nuostolius, kurie didėja kiekvieną dieną. Apie pelną jau net nebesvajojama.

Pajamos išlaidų nebepadengs
Prieš puspenktų metų už 800 litų nusipirkęs kilmingą ilgaplaukių taksų veislės kalytę, šiemet ją sukergiau su kilmės dokumentus turinčiu tos pačios veislės patinu. Iš būsimos vados vieną šuniuką planavau pasilikti sau, o kitus parduoti. Anksčiau stebėdavausi, rodos, nepagrįstai aukštomis parduodamų kilmingų šuniukų kainomis. Tačiau dabar, kai pats susidūriau su visomis išlaidomis ir vargais, supratau, kodėl kelis mėne-sius paauginti šuniukai tampa to-kie vertingi. Dabar man aišku, kad penk-tą mėnesį pardavinėjam! šuniukai patirtų išlaidų nebepadengs.

Auginimas sunkus ir brangus
Norint, kad būsimieji šuniukai būtų kilmingi, prieš tai reikėjo mažiausiai keturiose šunų parodose gauti labai gerą arba puikų savo kalės įvertinimą. Neskaitant kelionių po įvairius Lietuvos miestus išlaidų, šunų parodos kainavo apie 250 litų. Kad nebūtų kraujomaišos, pajūryje auginamą kalę teko vežti į Vilnių. Už kergimą patino savininkei reikėjo sumokėti 600 litų. Besilaukiančią augintinę apžiūrėjus echoskopu paaiškėjo, kad ji, atsives 4 šuniukus, šis tyrimas kainavo 35 litus. Visi vargai prasidėjo liepos pabaigoje, artėjant kalės gimdymui. Praėjus apskaičiuotai dienai, kalė šuniukų vis neatsivedė. Buvo matyti, kad ji neranda sau vietos ir kenčia didelius skausmus. Sunerimę besilaukiančią augintinę išvežėme į Klaipėdą pas veterinarijos gydytoją. Per lašelinę suleidus gimdymą skatinančių vaistų, kalei pavyko atsivesti 3 šuniukus. Gimdoje buvo likęs dar vienas šunytis, bet keletą valandų su mūsų augintine užtrukusi gydytoja turėjo išvykti pagal iškvietimą. Kartu su nebaigusia gimdyti kale ir atsivestais šuniukais vykome į kitą veterinarijos kliniką. Čia dvi valandas gyvūnui vėl buvo lašinami vaistai, tačiau ketvirtas šuniukas vis nesirodė. Mus priėmusio gydytojo darbu laikas baigėsi, ir mums teko vykti namo. ???Jeigu per naktį neatsives, rytoj teks daryti Cezario pjūvį”, – išleidžiant mus įspėjo veterinaras. Gimdymas veterinarijos klinikoje atsiėjo 270 litų.

Maitinti teko net pipete
Visa laimė, kad operacijos neprireikė. Naktį guolyje šalia kalės jau cypė keturi gyvi šilti gumuliukai.Ta-čiau jau kitą naktį džiaugsmą pakeitė liūdesys. Guolyje radome kalės prispaustą vieną negyvą šunytį. Nuo to laiko apie porą savaičių, kol šuniukai sustiprėjo, miegojomekiškio miegu ir nuolat tikrindavome miegamajame prie lovos esantį kalės guolį. Likusiems 3 šuniukams prasidėjo nauji vargai – kalei ėmė trūkti pieno. Tuomet pirkome dirbtinio kalės pieno ir tris kartus per dieną šuniukus maitinome pipete. Tuo pačiu metu atsirado naujas pavojus. Kalė ėmė badauti. Ji dienų dienas neėdė savo maisto ir tik lakė vandenį. Augintinei teko pirkti įvairiausius skanėstus, kad ji ir jos šuniukai nemirtų iš bado.

Išlaidos – 2 tūkst. litų
Kai šunyčiai sustiprėjo, prasidėjo kitos išlaidos. Skiepai 7 savaičių šuniukams kainavo po 50 litų. Po 3 mėnesių už kitus skiepus reikėjo mokėti po 70 litų. Du kartus reikėjo pirkti vaistus nuo kirminų, kurie atsiėjo 80 litų. Už kilmės dokumentus reikėjo sumokėti po 35 litus. Dar 25 litus kainavo veislyno. kurį privalėjau įregistruoti, pažymėjimas. Kinologo apžiūra ir šuniukams suteiktų numerių ištatuiravimas kainavo dar 100 litų. Apskaičiavau: visos su šuniukų vada susijusios išlaidos, be jų šėrimo, siekė 2 tūkstančius litų.

Pirkėjų neatsiranda
Apie parduodamus šunis paskelbėme skelbimų Kinologų draugijos svetainėje. Iš pradžių už ilgaplaukių taksų šuniukus prašėme po 1000 litų. Už tokią sumą šios veislės šuniukais prekiavo kiti šalies veislynai. Pirmaisiais mėnesiais šuniukų teiravosi keletas pirkėjų iš Vilniaus. bet sužinoję. kad teks važiuoti į pajūrį, jie atsisakė. Vėliau kainą nuleidome iki 800 litų, Lačiau pirkių skambučiai liovėsi. Nepadėjo ir skelbimai vietos laikraščiuose, kuriems išleidome dar apie 100 litų. Kiekvieną mėnesį trys augantys šuneliai suėda 8 kilogramus sauso maisto, kuris kainuoja per 100 litų, Bet kuo toliau, tuo labiau brangstančius šuniukus piusvulčiui parduoti nekyla ranka. Matydami, kad namuose auginami 4 ilgaplaukiai taksai reikalauja daug dėmesio ir suvaržo šeimos ištvykas, vis dažniau pagalvojame apie augintinių dovanojimą. Tačiau prie beveik 5 mėnesius sunkiai augintų ir į savo vardus atsiliepiančių šunelių jau pripratome ir atiduoti jų į nepatikimas rankas nesinori.

Nenori vargo-sterilizuok
Apie tokius mano vargus išgir-dusi tarptautinės kategorijos kinologe ekspertė kaunietė Jūratė Butkienė teigė, kad kergdamas kalę padariau atsitiktiniams veisėjams būdingą klaidą. “Negalima kergti kalės neturint rimto tikslo. Smalsaudami, kaip atrodys kalės šuniukai, savininkai savo augintines pasmerkia nereikalingoms kančioms”, – teigė specialistė. Užsienyje komerciniu veisimu neužsiimantys šunų savininkai kales sterilizuoja. Taip jie turi mažiau vargo per ruja. J. Butkienė pastebi dar vieną užsienio salių ir Lietuvos šunų pirkėjų skirtumą. Mūsų šalyje stengiamasi šuniukus pirkti kuo mažesnius. Paaugusių šuniukų lietuviai vengia pirkti manydami, kad ilgai neparduoti augintiniai yra kažkuo blogi. Užsienyje labiau vertinami pusės metų sulaukė šuniukai, kurie jau turi daugiau proto, nebegraužia baildų, nesišlapina kur papuola. Užsienio valstybėse už didesnius šuniukus mokami didesni pinigai.

Kergti kalės net į Italiją
Anot J.Butkienės, pagrindinis šunų veisimo tikslas yra pagerinti veislę: ???Tuo siekiama, kad vadoje esantys šuniukai būtų gražesni už savo tėvus”.Tam kalei kruopščiai parenkamas patinas, dėl kurio veisėjams tenka vykti net į tolimas užsienio šalis. Savo škotų terjerų kale kergti J.Butkienė skraidino į Daniją. Be kelionės išlaidų, kergimas jai kainavo 1000 e-urų (apie 3450 litų). Kalės atsivestus šuniukus škotų terjerų veislyno “Tikras bildu kas” savininkė J.Butkienė parduoda ne bet kam. Nuo 2 iki pusketvirto tūkstan čio litų kainuojantys šuniukai parduodami tik pripažintiems voisė-jams,kad parodose lietuvės išveisti šunys garsintų jos veislyno vardą. Dobermanų klubo prezidentė Danutė Ivanauskienė savo kalę vežė kergti j Italįjos miestą Neapolį. Atsivestus šuiukus lietuvių veisėja pardavė j JAV, Ispaniją ir Rusiją.

Kinologai atidžiai stebi rinką
Tačiau net ir pripažinti šalies veisėjai pardundami šuniukus susiduria su sunkumais ir pirkėjo kartais laukia po keletą mėnesių. “Veisėjo sėkmė yra tada, kai užsakomi dar besilaukiančios kalės šuniukai”, – teigia J.Butkienė. Prieš kergdama savo kales kinologė pasidomi, kiek Lieluvoje yra tos veislės šunų lizdų ir kiek šuniukų bus siūloma. Šiais melais kaunietė nekergė savo škotų terjerų veislės trijų kalių, kai sužinojo, kad Lieluvoje iš viso laukiama šešių šios veislės šunų vadų. Kuo labiau šuns veislė išpopuliarėja, tuo sunkiau šuniukus tampu parduoti, nes visi vienu metu puolu kergti madingos veistos kales. Kai vienu metu Lietuvoje atsirandu daugiau nei 10 tos pačios veislės šuniukų vadų – veisėjams problemos garantuotos???Garsesnis veislynas savo šuniukus išparduoda, o kiti veisėjai sėdi namuose ir mažina augančių šunelių kainą. Per kitą rują jau pasimokę savininkai savo kalių nebekergia. tuo tarpu kur nors atsivesta viena tos veislės vada tampa ypač paklausi ir šuniukai parduodami už didžiulę kainą”. – veisėjų verslo niuansus aiškino J.Butkienė. Greito pasiūlos augimo ir staigaus jos kritimo atvejais atskirų veislių šunelių kaina gali skirtis net 3 kartus.

Populiariausi – maži šunys
Lietuvoje jau senokai yra sumažėjusi didelių šunų paklausa ir kaina. Šunų augintojų teiginiu, dideli ir agresyvūs šunys buvo madingi prieš dešimtmeti ir anksčiau, kai priemiesčiuose kilo nuosavi namai. Būstams reikėju apsaugos, o tuo melu geriausia apsauga būdavo ne vienas, o keli pikti šunys. Tuomet buvo dobermanų, rotveilerių, bulterjerų ir Stafordšyro terjerų veisėjų aukso laikai. Tačiau vėliau sarginių šunų paklausa krito. Namuose atsirado elektroninė apsauga, verslininkų gyvenimas tapo intensyvesnis ir didelių šunų priežiūrai ėme stigti laiko. Šiuo metu Lietuvoje bene populiariausi yra maži. “kišeniniai” šunys, kurių net nereikia vedžoti į lauką. Itin madingi yra tapę Jorkšyru terjerai, kurių kaina siekia apie 3 tuksiančius litų. Šios veislės kalių vados yra mažos, o paklausa – didžiulė. Bet aukštos reputacijos šunų veisėjai madų nesivaiko ir veisia tik savo auginamų veislių šunis. Gyvūnus skraidina už AtlantoIr Lietuvoje yra tokių komercinių veisėjų, kurie pardavimui veisia tik madingų veislių šunis. Netausojam augintinių, kalės kergiamos per kiekvieną rują, šuniukai pasaulį išvysta atlikus Cezario pjūvį. Vilniuje vienas verslininkas tokiu būdu veisia anglų buldogus, kuriuos parduoda j Jungtines Amerikos Valstijas ir Kanadą. Šios veislės šuniukus vilnietis ne tik pats augina, bet ir superka juos iš Baltarusijos. Angių buldogų šuniukai kraunanti į konteinerį ir skraidinami už Atlanto. Čia juos pasitinka ir šuniukų prekyba užsiima Jungtinėse Valstijose gyvenanti vilniečio draugė. Šalies kinologams yra tekę girdėti šio verslininko nusiskundimų, kad jis nespėja pririnkti reikiamą skaičių šunelių ir kartais tenka skraidinti pustuštį konteineri.

Madas diktuoja televizija
Lietuvos kinologų draugijos prezidentė’ Ramunė Kazlauskaitė teigė, kad šunų madas diktuoja televizija ir spauda. Nors didelių šunų bumas jau praėjės, vokiečių aviganių paklausa išliko dėl per Lietuvos televiziją transliuojamo serialo “Komisaras Reksas”.Prieš kurį laiką per televiziją parodžius serialą apie senbernarą, vardu Betovonas; staiga kilo susidomėjimas šios veislės šunimis. Pasibaigus serialui, staiga dingo ir senbernarų paklausa.Amerikoje anglų buldogas madingas tapo po to, kai šioje šalyje buvo parodytas serialas apie šios veislės šunį auginusį policijos detektyvą. Kinologės R.Kazlauskaitės nuomone, Jorkšyro terjerus išpopuliarino televizijos reportažai apie užsienio kino žvaigždžių gyvenimą ir mūsų šalies įžymybių nuotraukos “Stiliaus” žurnale.
Mišrūnai gali kelti pavojų
Kilmingų šunų kainoms nemažą įtaką daro ir be kilmės dokumen-tų parduodami šunys, kurie kainuoja perpus pigiau. “Grynai komerciniais tikslais sukergti šunys gadina tai, ko mes siekiame – veislės grynumą”, – tei-gia veisėjai. Greito pelno besi vaikantys komerciniai veisėjai kergia neatsižvelgdami nei į šuns genealogiją, nei į galimą kraujomaišą. Komerciniams veisėjams svarbu, kad netoli surastas patinas būtų panašus į norimos veislės atstovą, ???Kilmės dokumentas – tai savotiškas šuns kokybės sertifikatas, įrodantis, kad augintinis bus sveikas, nesirgs paveldimomis ligomis, bus prognozuojamo charakterio”, – sakė dobermanus auginanti D. Ivanauskienė. Norim gauti kilmės dokumentus, kalės kergimui keliama gausybė reikalavimų: klubo sąnarių testai, šuns charakterio, psichikos įvertinimas. J. Butkienės teigimu, tik kilmės dokumentas įrodo, kad tas šuo yra tikrai tos veislės ir tai veislei būdingo charakterio. Kinologų teigimu. Lietuvoje kandžiojasi nestabilius psichikos, be kilmės dokumentų įsigyti šunys ir atsilikimai sukergti mišrūnai, kurių tėvai bei protėviai yra nežinomi ir nebuvo stebėti.

Šalyje-6 tukst. veisėjų
R.Kazlauskaitės teigimu. Kinologų draugijos išduodamų šunų kilmės dokumenlų skaičius kasmet didėja. Šiais metais išduota beveik trys tūkstančiai kilmės dokumentų. Antra tiek šuniuku kiekvienais metais parduodama be kilmės dokumentų. Šiandien šalies Kinologų drauijoje yra žinoma apie 100 atskirų šunų veislių veislynų. Nuo 1993 metų draugijos sąrasuose yra užregistruota beveik 6 tūkstančiai unų veisėjų . Manoma, kad bendra parduo damų šunų apyvarta gali siekti ke lėtą milijonų litų.

Populiariausios Lietuvoje šunų veislės

Anglų Buldogas
Veislynuose :1500-2000Lt “KIKA” : 3500Lt LKD išduotų dokumentų : 406vnt.

Čihuahua
Veislynuose :3000-4000Lt “KIKA” : Neprekiauja LKD išduotų dokumentų : 406vnt.

Vokiečių aviganis
Veislynuose :nuo 1000Lt “KIKA” : Neprekiauja LKD išduotų dokumentų : 310vnt.

Labradoro retriveris
Veislynuose :2000Lt. “KIKA” : 2500Lt. LKD išduotų dokumentų : 242vnt.

Auksaspalvis retriveris
Veislynuose : ~2000Lt “KIKA” : 2500Lt. LKD išduotų dokumentų : 177vnt.

Jorkšyro terjeras
Veislynuose :~3000Lt “KIKA” : 2500-3500Lt. LKD išduotų dokumentų : 195vnt.

Prancūzų buldogas
Veislynuose :~1500Lt “KIKA” : 1000-1500Lt LKD išduotų dokumentų : 166vnt.

Taksai
Veislynuose :800-1000Lt “KIKA” : 500Lt LKD išduotų dokumentų : 63vnt.

Toiterjerai
Veislynuose :2000-2500Lt “KIKA” : 1500-2000Lt. LKD išduotų dokumentų : 49vnt.

Vakarų škotijos baltieji terjerai
Veislynuose :700-1000Lt “KIKA” : 3500Lt. LKD išduotų dokumentų : 49vnt.

Bigliai
Veislynuose :~1500Lt “KIKA” : 1500Lt LKD išduotų dokumentų : 40vnt.

Ši cu
Veislynuose :~2000Lt “KIKA” : 1500Lt LKD išduotų dokumentų : 35vnt.

“VARTAI” “Lietuvos rytas” /  ALVYDAS ZIABKUS “Lietuvos ryto” korespondentas